, 05/09/2018

Rekordy życiowe

Rekord życiowy jest czymś, do czego zawodnik dąży każdego dnia, trenując wiele godzin tygodniowo, przepływając wiele kilometrów miesięcznie. Życiówka to cel, po którego zdobyciu odnosi się swoje małe sukcesy. Jednak w niektórych przypadkach mówienie o rekordach życiowych może spowodować zbyt dużą presje rodzica na zawodniku - dziecku.

 

 

Rekordy życiowe w pływaniu sprowadzają się do poprawiania czasów, czyli do czegoś, czego wcześniej się jeszcze nigdy nie zrobiło. Warto mieć to na uwadze rozmawiając z dziećmi, ponieważ zbyt duża presja na wynik może spowodować odwrotny skutek. Życiówki z wiekiem poprawia się coraz rzadziej, a zawodnik musi coraz dłużej czekać, trenując i podnosić swoją świadomość sportową. Czasami to może być frustrujące. 

 

 

Warto dlatego dać czas i szansę całemu procesowi treningowemu, który jest dla zawodników miejscami trudny fizycznie i psychicznie. W tym wszystkim najważniejszy jest sam fakt podjęcia przez zawodnika wyzwania, w którym rodzic powinien wspierać swoje dziecko podczas realizacji. Dzięki takim drobiazgom zawodnik może chętniej chodzić na ciężkie treningi, które w efekcie końcowym mogą okazać się przyjemnością i zabawą

 

 

Mówią, że "rekordy życiowe są po to żeby je łamać", z czym się zgadzam. Jednak w tym wszystkim najważniejsze jest to, żeby zostać rodzicem i dzieckiem, czego życzę wszystkim, w tym już rozpoczętym nowym sezonie pływackim!

 

Trener Kajetan Załuski