Proste błędy

25 sierpnia 2019 - Kajetan Załuski

Poniżej zamieszczamy krótki materiał, jednej z kamer, podczas rejestracji wideo do analizy techniki stylu grzbietowego, na Letnim obozie pływackim.


Celem każdego zawodnika było przepłynąć 50 metrów stylem grzbietowym w określonym tempie.

Podczas tych dwóch basenów, jeden z zawodników podciągnął się na linie. Można przejść obok tego obojętnie. Materiału do analizy jest na tyle dużo, że wcześniejsze i późniejsze ruchy pozwoliłyby nam na dokładną analizę ruchu.

Chcielibyśmy jedynie przestrzec zawodników przed prostymi błędami, które spowodowane są brakiem skupienia lub wyłączeniem się. Najprostsze błędy powtarzane każdego dnia podczas treningów, mają duże przełożenie na wyniki sportowe podczas zawodów na koniec sezonu.

Kilka przykładowych błędów, które warto wyeliminować już dzisiaj:

  • Podciąganie na linie - chyba, że Trener w założeniach treningowych pozwoli na to
  • Brak dopłynięć do ściany - zawsze kończ zadania na ścianie
  • Brak poślizgów pod wodą - zaplanuj ilość kopnięć i metrów przepływanych pod wodą
  • Brak opływowej sylwetki podczas skoków i poślizgów pod wodą - staraj się zawsze ułożyć w opływową sylwetkę na wejściu do wody i odbiciach od ściany
  • Zwalnianie przed ścianą - dopływaj do ściany tą samą prędkością lub minimalnie szybszą od tej, którą masz na dystansie

Bądźcie całym sobą podczas każdej jednostki treningowej i podnoście codziennie świadomość z jakością pływania, czego wszystkim życzymy w sezonie 2019/2020.

Kajetan Załuski

Wielokrotny medalista i rekordzista Polski w pływaniu. Członek kadry Polski, reprezentant kraju na wielu zawodach międzynarodowych. Jako trzeci Polak w historii polskiego pływania złamał granicę 50 sekund na 100 metrów stylem dowolnym. Obecnie trener, który współpracuje z czołówką polskiego pływania przekazując całą swoją wiedzę i doświadczenie ponad dwudziestoletniej kariery pływackiej, którą powiększa już jako trener.