8 zasad aktywnego sportowca w zamknięciu

26 marca 2020 - Kajetan Załuski

Przedstawiamy kilka zasad dla aktywnych sportowców, którzy chcą się rozwijać mimo braku dostępności do obiektów sportowych. 


Cykl dobowy - W ciągu dnia możemy w prosty sposób zaprogramować i unormować nasz organizm. Postaraj się zawsze wstawać i kłaść o tej samej porze. Posiłki i aktywność fizyczną również staraj się wykonywać o stałych godzinach. Unormowanie pewnych czynności w odpowiednich porach jest obecnie bardziej możliwe, zrób coś dla swojego organizmu. 


Zdrowe odżywianie - staraj się zdrowo odżywiać. Dzięki temu powrót do formy na basenie będzie kwestią złapania czucia wody i trochę wydolności, a nie zrzucaniu zbędnych kilogramów, o które obecnie będzie łatwiej. 


Aktywność fizyczna - staraj się być aktywnym. Pływacy codziennie trenują średnio 2-4 godzin. To bardzo ważne, żeby nie przestać się ruszać i zrobić coś dla siebie każdego dnia. Ile czasu powinny trwać treningi? Sprawa bardzo indywidualna, jednak nie bójmy się ruchu. 

Braki - Wszyscy je posiadamy. Jedni mają słabo rozciągnięte stopy, inni obręcz barkową. Niektórzy zawodnicy mogą się pochwalić słabymi nogami, kolejni rękami, a jeszcze inni mięśniami brzucha. Postarajcie się znaleźć słabe punkty i zamienić je na najlepsze. Dzięki temu wykorzystacie odpowiednio dobrze ten czas, którego zawsze było za mało. 


Wizualizacja - Dzięki wizualizacji, możemy nastawić swój mózg na działanie w jakimś określonym kierunku, co potrafi wpłynąć korzystnie na wynik końcowy. Dobra wizualizacja jest wykonana wtedy, kiedy faktycznie się wyłączycie na określony wyścig/dystans i będziecie kontrolowali więcej pozytywnych szczegółów podczas wyścigu. Czytaj więcej o wizualizacji: TUTAJ


Reakcja startowa - Umiejętność koncentracji i pobudzenia można utrzymać również dzięki reakcji startowej. Znajdź trochę miejsca i z pozycji startowej skacz do pozycji strzałkowej jak najszybciej i wyżej. 


Zajawki - to okres również na rozwinięcie waszych zainteresowań poza basenem. Naucz się czegoś, rozwiń swoje umiejętności w kierunku, w którym zawsze brakowało Ci czasu i siły. 


Pozytywne nastawienie - wszyscy jesteśmy w tej samej sytuacji. Postarajcie się skupić na małych wyzwaniach, które powinny się pojawiać każdego dnia. Małe sukcesy spowodują zadowolenie i satysfakcje, której każdemu po prostu brakuje przy zamkniętych obiektach.