Kajetan Załuski, 16/07/2017

Praktyka u medalistów Igrzysk Olimpijskich i rekordzistów świata w pływaniu

Wszyscy wiemy jak szybko rozwija się pływanie i na jak wiele sposobów, które końca nie mają, można osiągnąć ostateczny sukces. Jednak najważniejsze w tym jest to, żeby każdego zawodnika zrozumieć podczas treningu i dotrzeć do niego w trochę inny sposób.

 

Na zajęciach indywidualnych, grupowych, warsztatach i obozach, które prowadzę, przychodzi mnóstwo zawodników w zróżnicowanym wieku, którzy są przygotowani fizycznie mniej lub bardziej, trenują mniej lub więcej, w różnych okresach przygotowawczych, nastroje mają zróżnicowane, technicznie każdy pływa inaczej. Sztuką jest dopasować się i zrozumieć zawodników, dzięki czemu efektywność i założenia podczas treningu w efekcie końcowym są zdecydowanie lepsze.

 

Wniosek nasuwa się sam, należy się nieustannie uczyć i szukać nowych rozwiązań.

 

Dlatego też postanowiłem po raz kolejny pojechać za granicę podejrzeć i nauczyć się czegoś nowego. Tym razem możliwość odbycia praktyk pojawiła się u legendy pływackiej Aleksandra Popova i Andreya Serdinova, którzy po zakończeniu kariery pływackiej zostali szkoleniowcami.

 

 

Aleksander Popov (Rosja) - Rekordzista świata

Igrzyska Olimpijskie - 4 złote, 5 srebrnych medali

Mistrzostwa Świata - 6 złotych, 4 sebrne, 1 brązowy medal

Mistrostwa Europy - 21 złotych, 3 srebrne, 2 brązowe medale

 

Andrey Serdinov (Ukraina) - Rekordzista świata

Igrzyska Olimpijskie - 1 brązowy medal

Wielokrotny medalista Mistrzostw Europy i Świata

 

 

 

Treningi Aleksandra Popova i Andreya Serdinova najbardziej wyróżniały się:

- Spokojem i konsekwencją

- Konstruktywną krytyką

- Oddaniem i pozytywnymi emocjami jakie towarzyszyły trenerom na brzegu basenu przy wykonywanych nawet najmniejszych detalach w zadaniach

- Rozmowami po treningach z zawodnikami do wyczerpania tematów

- Dobrą atmosferą

- Doświadczeniem i wiedzą

 

 

 

Treningi i samo podejście do treningu wyróżniało się spokojem i konsekwencją. Omawiane zadania i ćwiczenia wyróżniały się pewną ideą i metodą, która wymagała od trenerów wiedzy nie tylko teoretycznej ale również praktycznej. Dzięki otwartości trenerów mogłem zadać wiele pytań związanych ze szkoleniem, metodami treningowymi oraz tym co działo się podczas ich kariery sportowej. 

 

  

 

 

To już koniec z pływaniem? 

Kariere zawodniczą trenerzy już zakończyli, jednak dla zdrowia i z pasji pływają wszyscy. Technika i lekkość pływania Aleksandra Popova wygląda tak samo jak w swoich najlepszych latach, Andrey Serdinov również nie odstaje pływacko od czasów, gdzie ścigał się w stylu motylkowym z Michaelem Phelpsem. Wspólne rozpływania w takim towarzystwie to zaszczyt.

 

 

Jako trener nauczyłem się wielu rzeczy. Utwierdziłem się w jednym, nie można spoczywać na laurach. Należy nieustannie uczyć się całe życie słuchając i obserwując trenerów z różnych stron świata, czego życzę sobie i innym trenerom. 

 

Do zobaczenia na basenie, trener Kajetan Załuski