Kajetan Załuski, 12/06/2018

Kilka słów na temat startu trenera Kajetana Załuskiego w Ironman 70.3 Majorka

Dzisiaj napiszę krótko o tym, dlaczego wystartowałem w 70.3 Ironman Majorka. 

Projekt Silesia Swimming Center, który został stworzony kilka lat temu ma na celu szkolić według najnowocześniejszych technik pływackich oraz wszystkich składowych, które są związane z ostatecznym postępem i sukcesem w wodzie. SSC skierowane jest do pływaków na różnym poziomie zaawansowania, zaczynając od amatorów, przez triathlonistów, aż do zawodników z czołówki krajowej i światowej.

 

Pływaków z wieloletniego doświadczenia zawodniczego rozumiem w pewnych kwestiach praktycznych bardzo dobrze. Ćwiczenia, które staram się dostosowywać na zajęciach indywidualnych, grupowych, warsztatach i obozach muszą być dostosowane do zawodników w taki sposób, żeby dawały jak najszybszy i najlepszy efekt, który zawodnik zrozumie, poczuje i zapamięta. 

 
 

 

Triathloniści i pływacy open water w wielu kwestiach są bardzo podobni do pływaków 'basenowych'. Są oczywiście pewne różnice, których powodem są przede wszystkim lata spędzone na basenie i wiek rozpoczęcia przygody z pływaniem. Jednak pewnych zasad nauczyć się muszą wszyscy.

 

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom, które mają w coraz szerszym gronie triathloniści, trzeba było poczuć na własnej skórze również start na nieco dłuższym dystansie Ironman. Założenie było proste. Wystartować mądrze, z głową i z dystansem do samego siebie. Tylko w ten sposób, sportowiec wyczynowy, który nie poświęci już tak dużo czasu swojego życia na trening jak kiedyś, może bez nerwów, a z wielką frajdą, zrealizować cel jakim był Ironman 70.3 Majorca. 

 

 

Sam start oceniam bardzo dobrze, a to głównie za sprawą obserwacji, doświadczenia startowego i pewnych przemyśleń nabytych na wyścigu, po którym trzeba było jeszcze wskoczyć na rower i przebiec półmaraton.

 

Jako zawodnik zawsze oczekiwałem od trenerów wiedzy, inspiracji i tego czegoś, za czym można pójść w ciemno bez zbędnych pytań. Teraz staram się o to samo z drugiej strony z słupka, co jest większym wyzwaniem, ponieważ odpowiada się za kogoś i jest się osobą, która wskazuję tą drogę.

 

Na koniec jeszcze rzecz najmniej ważna, ale warta uwagi :-)

 

Wyniki:

Pływanie 1,8km - 24,09

Rower - 90km - 3:15

Bieganie - 21km - 2:03,50

Łączny czas - 5:54,13

 

 

Wiedza trenerska jest bez dna, każdy dzień powinien być walką i szukaniem coraz to lepszych rozwiązań, które dopasowane będą pod dane jednostki i grupy. 

 

Życzę wszystkim trenerom i sobie wytrwałości w ciągłym doskonaleniu siebie, a zawodnikom wiary w swoje cele, które warto realizować. 

- Trener Kajetan Załuski