Kajetan Załuski, 14/03/2018

Jak utrzymać radość z pływania

Podczas sezonu pływackiego, który trwa zazwyczaj wiele miesięcy, zauważyć można u niektórych zawodników wypalenie. Jest to moment, w którym odechciewa się wskakiwać do wody na kolejny trening. To czas, podczas którego wszystkie cele i marzenia, do których się dąży przestają mieć tak duże znaczenie pomimo tego, że gdzieś za kilka miesięcy zawodnik chciałby pokazać się z jak najlepszej strony.

 

Dzieje się tak z wielu powodów, jednak dzisiaj skupimy się na tym jak utrzymać tą radość, co przekłada się na efektywność z czasu poświęconego na basenie.

 

Małe kroczki

Żeby gdziekolwiek dojść, należy zrobić wiele mniejszych kroków. Wiele osób skupia się na efekcie końcowym, a zapomina o tym co można zrobić lepiej na każdym jednym kroku, który zaprowadzi nas do czegoś dużego.

 

 

Należy docenić każdy mniejszy krok, który powinno się wykonywać coraz lepiej, co sprawia radość, satysfakcje i pewność w dalszym etapie kariery zawodnika. Nie trzeba robić spektakularnych kroków, wystarczą detale, które są również ważne, od których można pójść do coraz większych rzeczy.

 

 

Kilka przykładowych małych kroczków:

- Poprawa elementu technicznego w wybranym stylu

- Poprawić sylwetkę na każdym poślizgu i wejściu do wody

- Szybsze wejście w nawrót na każdym zadaniu

- Mocniejsze odbicia od ściany

- Mniejsza ilość ruchów od kolegi na torze obok

- Prowadzenie na treningu głównego zadania

- Lepszy czas na 75m grzbietem od tego miesiąc wcześniej

- Pływanie pod wodą wydłużone z 88 metrów na 99 podczas zawodów na 200m stylem grzbietowym nie tracąc prędkości

 

Małe sukcesy

Należy pamiętać, że duże sukcesy składają się z tych mniejszych, które warto doceniać. Jeżeli skupimy się tylko na czymś co ma nastąpić za kilka miesięcy, można nie wytrzymać do tego czasu.

 

 

Warto docenić i cieszyć się z każdego mniejszego sukcesu. To buduje pozytywne nastawienie do dalszej wytężonej i ciężkiej pracy, która powinna bawić. Małymi sukcesami są wszystkie małe kroczki, które zostały poprawione i warto je doceniać w całym procesie.