5 powodów dla których warto rozmawiać z trenerem po starcie

14 maja 2018 - Kajetan Załuski

Zawody to szczególny czas, podczas którego wiele zawodników spotyka się na jednym basenie, żeby wystartować i pokazać się z jak najlepszej strony.Na temat samych przygotowań i zawodów można mówić wiele, jednak dzisiaj skupimy się na tym dlaczego warto rozmawiać z trenerem po każdym starcie.


Szybki feedback - lekcja na przyszłość


Dzięki omówieniu przez trenera takich rzeczy jak m.in.: rozkład tempa, frekwencja, elementy techniczne, reakcja startowa można szybko wyciągnąć wnioski na kolejne starty podczas zawodów bieżących i kolejnych.


Szczegóły


Czasami żadne pomiary, testy, rozkłady tempa itp., nie zastąpią zwykłej ludzkiej rozmowy, podczas której trener może usłyszeć od zawodnika odczucia i przemyślenia. Bardzo często wsłuchanie się w zawodnika pozwala trenerowi zrozumieć jego starty jeszcze lepiej, co pozwala wyciągnąć właściwe wnioski w dalszym etapie startów i przygotowań.Ten sam kierunek


Często zawodnik nie poprawia rekordu życiowego. Jest to moment, podczas którego niektórzy zawodnicy tracą wiarę, chęci do dalszych startów i treningów. Niepowodzenie zawodnika w oczach trenera może wyglądać zupełnie inaczej. Starty w ciężkich treningach dla trenera są często tylko sprawdzianem i wskazówką do dalszych treningów.


Mogą występować również cele poboczne takie jak np. : 


  • utrzymanie elementu technicznego
  • dłuższy / szybszy poślizg
  • lepsze wyjście z wody
  • utrzymanie frekwencji
  • rozkład tempa
  • badania wskazujące dalszą optymalną stymulacje treningową

Poprzez rozmowę, brak rekordów życiowych, może nie być odbierany jako porażka, a sukces dzięki zrealizowaniu celów pobocznych, o których zawodnik również powinien wiedzieć zaraz po starcie.


Wzmocnienie relacji Trener - Zawodnik


Rozmowa podczas sukcesów i porażek jest tak samo ważna. Tylko dzięki temu relacje i zrozumienie między trenerem, a zawodnikiem będą coraz lepsze.

Kajetan Załuski

Wielokrotny medalista i rekordzista Polski w pływaniu. Członek kadry Polski, reprezentant kraju na wielu zawodach międzynarodowych. Jako trzeci Polak w historii polskiego pływania złamał granicę 50 sekund na 100 metrów stylem dowolnym. Obecnie trener, który współpracuje z czołówką polskiego pływania przekazując całą swoją wiedzę i doświadczenie ponad dwudziestoletniej kariery pływackiej, którą powiększa już jako trener.