Kajetan Załuski, 14/05/2018

5 powodów dla których warto rozmawiać z trenerem po starcie

Zawody to szczególny czas, podczas którego wiele zawodników spotyka się na jednym basenie, żeby wystartować i pokazać się z jak najlepszej strony.

 

 

Na temat samych przygotowań i zawodów można mówić wiele, jednak dzisiaj skupimy się na tym dlaczego warto rozmawiać z trenerem po każdym starcie.

 

Szybki feedback - lekcja na przyszłość

Dzięki omówieniu przez trenera takich rzeczy jak m.in.: rozkład tempa, frekwencja, elementy techniczne, reakcja startowa można szybko wyciągnąć wnioski na kolejne starty podczas zawodów bieżących i kolejnych. 

 

Szczegóły

Czasami żadne pomiary, testy, rozkłady tempa itp., nie zastąpią zwykłej ludzkiej rozmowy, podczas której trener może usłyszeć od zawodnika odczucia i przemyślenia. Bardzo często wsłuchanie się w zawodnika pozwala trenerowi zrozumieć jego starty jeszcze lepiej, co pozwala wyciągnąć właściwe wnioski w dalszym etapie startów i przygotowań. 

 

 

Ten sam kierunek

Często zawodnik nie poprawia rekordu życiowego. Jest to moment, podczas którego niektórzy zawodnicy tracą wiarę, chęci do dalszych startów i treningów. Niepowodzenie zawodnika w oczach trenera może wyglądać zupełnie inaczej. Starty w ciężkich treningach dla trenera są często tylko sprawdzianem i wskazówką do dalszych treningów.

 

Mogą występować również cele poboczne takie jak np.: 

- utrzymanie elementu technicznego

- dłuższy / szybszy poślizg

- lepsze wyjście z wody

- utrzymanie frekwencji

- rozkład tempa

- badania wskazujące dalszą optymalną stymulacje treningową

Poprzez rozmowę, brak rekordów życiowych, może nie być odbierany jako porażka, a sukces dzięki zrealizowaniu celów pobocznych, o których zawodnik również powinien wiedzieć zaraz po starcie.

 

Wzmocnienie relacji Trener - Zawodnik

Rozmowa podczas sukcesów i porażek jest tak samo ważna. Tylko dzięki temu relacje i zrozumienie między trenerem, a zawodnikiem będą coraz lepsze.