20 pytań do Kajetana Załuskiego

10 lutego 2015 - Kajetan Załuski

 

Przedstawiamy 20 pytań, które zadali internauci trenerowi Kajetanowi Załuskiemu. Miało być na każdy temat, a jak zwykle większość pytań było o tematyce basenowej. Miłej lektury!

 

1. Twoje marzenie (Nicole)

Było i jest ich bardzo dużo, skupię się jednak na tych pływackich... Do przerwania kariery sportowej jednym z wielu moich marzeń było jak u większości sportowców, zdobyć medal na Igrzyskach Olimpijskich. Po zakończeniu kariery, moim marzeniem jest mieć zawodnika, który by namieszał w szpicy podczas najważniejszych imprez na Świecie.


2. Czy trener Kajtek ma swój własny program treningowy do utrzymania formy? (Zuzia)

Mój program treningowy jest zależny od celów jakie sobie stawiam w sezonie. Obecnie jestem nastawiony na przyzwyczajenie organizmu do niskich temperatur w wodzie, praca nad mięśniami głębokimi razem z gibkością, której nie można zaniedbywać.


3. Jakie sporty Cię interesują oprócz pływania? (Tomek)

Jest tego na prawdę sporo. Jeżeli mam już wymienić kilka, to będzie squash, frisbee, tenis, rolki, snowboard, rower, coraz bardziej jestem wciągnięty w surfing. Mam tam duże braki, które chciałbym nadrobić. Na wiosnę mam w planach spróbować swoich sił w golfie, jednak to tylko forma spędzania wolnego czasu. Pływanie u mnie nawet po skończonej karierze jest numerem jeden.


4. Masz jakieś zwierzęta? (Ola)

Dwa psy.


5. Dlaczego skończyłeś pływać? (Patrycja)

Przez kontuzje barku, z którą zmagałem się po operacji przez ponad dwa lata.


6. Jaki jest Twój najlepszy start w życiu? (Dominik)

Każdy nauczył mnie czegoś nowego, nawet jeżeli przegrywałem i byłem daleko w tyle. Jednak najlepsze to oczywiście wszystkie zwycięstwa. Najlepszych startów się niestety nie pamięta. Mam kilka na prawdę dobrych wyścigów, z których wszystko pamiętam jak przez mgłę. W takich sytuacjach pływa się z automatu. Nawyki robią swoje i jedyne co pamiętam, to że w danej chwili i danym momencie wszystko zatrybiło. Miesiące ciężkich treningów i poświęceń były warte tych kilku chwil w trakcie wyścigu, w którym wiesz, że wszystko zostało wykonane na 100%. Po takich wyścigach utwierdziałem się w tym, że warto było...


7. Co lubisz jeść najbardziej? (Ola)

Chyba jak każdy, cukier w różnych postaciach. Staram się jednak odżywiać zdrowo, co sprawia mi coraz większą radość.


8. Jaki był Pana najgorszy wyścig? (Filip)

1500m podczas Mistrzostw Polski w Szczecinie na długim basenie. To był rok, w którym trener chciał ze mnie zrobić długodystansowca. Treningi szły na prawdę dobrze, jednak brak doświadczenia wyszedł podczas wyścigu finałowego. Rozpocząłem bardzo zachowawczo na długim kroku. Trener prosił mnie żebym odpuścił początek. Hamowałem się. Starałem się... Po 300 metrach prowadziłem przed wszystkimi 2 długości ciała. Po 450 metrach myślałem, że nie dopłynę. Wolne tempo dla sprintera okazało się mimo wszystko zdecydowanie za szybkie na 1500m. Brak doświadczenia i obycia jeszcze na takich dystansach okazał się zabójczy. Walczyłem ponad 1000 metrów z samym sobą. Dopłynąłem na 8 pozycji, zrobiłem wtedy 17:39. Nigdy więcej już na tym dystansie nie wystartowałem, trener powiedział po wyścigu, że właśnie stracił 10 lat życia. Odczuliśmy ten wyścig we dwójkę bardzo mocno.


9. Dlaczego trener wchodzi do tej lodowatej wody? (Monika)

Przyzwyczajam swój organizm do niskich temperatur, dzięki czemu moich kilka celów będzie łatwiejsze do zrealizowania.


10. Jaki jest trenera najsłabszy styl? (Patryk)

Najgorzej mi zawsze szło w stylu klasycznym, jednak rozumiem zasady i technikę w tym stylu. Po prostu nie czułem się w nim nigdy najlepiej jako pływak. Mówią, że nasza dyscyplina dzieli się na pływanie i styl klasyczny. Coś w tym jest...


11. Czy warto pływać? (Iwona)

Gdybym miał cofnąć czas do początku mojej przygody ze sportem, wybrałbym tak samo jak teraz pływanie. Warto!


12. Jaki basen wspomina trener najlepiej? (Sylwia)

Jestem przywiązany sentymentalnie do wszystkich, na których trenowałem i startowałem. Najlepiej wspominam basen w Jałcie, na Ukrainie, gdzie trenowałem z Kadrą Ukrainy przez 3 miesiące.


13. Ile wyciskasz na klatę? (Michał)

Mój rekord to 94kg.


14. Gdzie można trenera spotkać? (Dominika)

Na różnych śląskich basenach. Od Gliwic do Katowic. Czasami robię wyjazdy do innych miast, co będzie z pewnością umieszczane w zakładce WYDARZENIA.


15. Komu trener Kajetan kibicuje? (Michał)

Polsce! 


16. Który trener z którym miałes okazje trenowac w swojej karierze był dla Ciebie najwieksza inspiracja, ktory pozostawił u Ciebie najwiekszy ślad? (Madzia)

Miałem bardzo dużo trenerów. Każdy zostawił we mnie jakąś cząstkę, przemyślenia, myśli szkoleniowe, w których brałem czynny udział. Każdy trener miał też odmienne nastawienie do zawodników, z czego też można było odrobić lekcje na przyszłość. Niestety nie potrafię wskazać jednoznacznie, każdy mnie uformował wg swoich zasad i za to każdemu serdecznie dziękuje.


17. Czemu zdecydowaleś się załozyc SSC? (Madzia)

Ponieważ w klubie, w którym miałem pracować nie doszedłem do porozumienia, a odejść od pływania po całym życiu spędzonym na basenie nie mam zamiaru. Chciałbym przekazać swoje doświadczenie następnym pokoleniem i zaszczepić radość z pływania w jak największej liczbie ludzi. Ten sport wygląda na nudny, jednak nawet najcięższe treningi mogą sprawiać radość.


18. Czy trener wie wszystko na temat techniki? (Patryk)

Nie :) Cały czas trzeba się uczyć i szukać coraz to lepszych rozwiązań.


19. Ile najwięcej przepłynął trener za jednym razem? (Michalina)

12,5 kilometra


20. Ile panu zabrakło najmniej do pojechania na igrzyska? (Leszek)

Dokładniej już nie pamiętam, ale było to mniej niż 0,2s. na 200 metrów stylem dowolnym.

 

Najdziwniejsze pytanie:

''Trener powiedział, że będę szybko pływał tylko wtedy, jak zacznę wymiotować w kratkę basenową ze zmęczenia. Czy u trenera wymiotuje się często?''

 

Dziękujemy za nadesłane pytania! 

Jeżeli macie więcej pytań do trenera Kajetana Załuskiego, zapraszamy na zajęcia indywidualne, warsztaty lub obozy.

Kajetan Załuski

Wielokrotny medalista i rekordzista Polski w pływaniu. Członek kadry Polski, reprezentant kraju na wielu zawodach międzynarodowych. Jako trzeci Polak w historii polskiego pływania złamał granicę 50 sekund na 100 metrów stylem dowolnym. Obecnie trener, który współpracuje z czołówką polskiego pływania przekazując całą swoją wiedzę i doświadczenie ponad dwudziestoletniej kariery pływackiej, którą powiększa już jako trener.